WEBINAARI:
Osinkokevät 2026 – pörssinäkymät suomalaiselle sijoittajalle
Torstaina 12.2.2026 klo 17.30
Ohjelma
Tervetuloa Danske Bankin ja Suomen Osakesäästäjien yhteiseen webinaariin! Lähetyksessä avaamme tulevan osinkokevään lisäksi myös kotimaisen pörssin ja yhtiöiden keskeisiä näkymiä vuodelle 2026.
Helsingin pörssi elpyi viime vuonna voimakkaasti etenkin kohonneiden arvostustasojen myötä. Pörssiyhtiöiden tuottokehitys ei ollut yhdenmukaista, joten moni osakepoimija saattoi vielä jäädä kotoisen pörssin elpymisestä hyötymättä.
Miltä näyttää tilanne vuodelle 2026? Heiluttelevatko geopoliittiset jännitteet syklistä ja vientiriippuvaista pörssiämme, vai onko tälle vuodelle eväät laajamittaisempaan pörssiyhtiöiden tuloskasvun elpymiseen?
Näitä teemoja avaamme Suomen Osakesäästäjien toimitusjohtajan Karri Salmen ja Danske Bankin kotimaisten osakkeiden valinnasta vastaavan salkunhoitajan Ville Kivipellon kanssa.
Lähetys kestää noin 45 minuuttia, ja tallenne webinaarista on katsottavissa tällä sivulla pian lähetyksen jälkeen.
Eikö webinaari näy?
Mikäli webinaari ei näy, suosittelemme kokeilemaan toisella selaimella, tarkistamaan selainasetukset mahdollisten eväste- tai muiden rajoitusten varalta sekä tarkistamaan onko toiminnalliset evästeet hyväksytty.
Asiantuntijat

Karri Salmi
Karri Salmi on Suomen Osakesäästäjien toimitusjohtaja. Salmi on aiemmin toiminut järjestön hallituksen puheenjohtajana ja hallituksen jäsenenä. Lisäksi hän on toiminut paikallistason hallituksissa.

Ville Kivipelto
Ville Kivipelto hoitaa Danske Invest Suomi Osake -rahastoa sekä suomalaisiin osakkeisiin sijoittavia varainhoitosalkkuja Danske Bankissa.
Hyödynnä Suomen Osakesäästäjien jäsenedut Danske Bankissa
Tiesithän, että Suomen Osakesäästäjien jäsenenä saat Danske Bankista käyttöösi runsaasti rahanarvoisia etuja sekä sijoittamiseen että laina-asioihin?
Tutustu jäsenetuihin Danske Bankissa

